Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
vasenaroky.cz
Čtvrtek, 28. září 2017 (21:01) Jiří Šedý

Dánské ministerstvo se stalo terčem kyberútoku

Internetová stránka dánského ministerstva pro imigraci a integraci se stala terčem kybernetického útoku a dnes vůbec nefungovala, informovala agentura DPA.

Kyberútok se odehrál den poté, co ministryně pro imigraci a integraci Inger Stöjbergová, zveřejnila na sociální síti kontroverzní karikaturu proroka Mohameda.

Ministerstvo uvedlo, že útok se odehrál ve středu večer a vedl neúčinnosti webové stránky. Resort ji následně ponechal offline, aby zabránil dalším útokům. K takzvanému DDoS útoku se přihlásila skupina se sídlem v Turecku. Stöjbergová nepotvrdila, zda je za ním právě tato skupina. "Ale můžete si všimnout to načasování," doplnila.

Stöjbergová vzbudila pozornost poté, co ve svém úterním příspěvku na sociální síti zveřejnila fotografii displeje iPadu s kontroverzní karikaturou proroka Mohameda, která pobouřila islámské země po celém světě v roce 2006. Záběr, na kterém je Mohamed zobrazen s turbanem ve tvaru bomby se zapálenou pojistkou zveřejnila Stöjbergová poté, co muzeum ve městě Viborg odmítlo vystavit 12 karikatur proroka Mohameda na své výstavě o rouhání.

Tříměsíční výstava obsahuje náboženské a politické portréty z posledních 500 let a začíná v zítra. Vedení muzea uvedlo, že kresby Mohameda "se rozhodlo nevybrat záměrně" , uvedením potenciální bezpečnostní hrozby. Stöjbergová na sociální síti Facebook napsala, že karikatury dokazují, že Dánsko je "svobodná země, v níž se názory zpochybňují", a dodala, že Dánové "by měly být na karikatury Mohameda hrdí".

Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen slova ministryně nekomentoval, ale uvedl, že "je šťastný, že žije v zemi, v níž umělci tvoří bizarní umělecká díla". Poprvé se kresby objevily v dánském deníku Jyllands Posten 30. září 2005 a následně vyvolaly bouřlivé protesty v muslimských zemích, kde islámské právo zakazuje jakékoliv zobrazování Mohameda.

Dánští zákonodárci zrušili 2. června tohoto roku, po téměř 100 letech, trestný čin rouhání, který však byl v této skandinávské zemi jen velmi zřídka předmětem stíhání. Proti zrušení byly pouze členové sociální demokracie. Za rouhání hrozilo v Dánsku čtyřměsíční vězení nebo pokuta. Během platnosti předmětné legislativy došlo v Dánsku pouze k třem soudním procesům ve věci rouhání, naposledy v roce 1971.

Další články

Komentáře

Zavřít reklamu