Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
vasenaroky.cz
Pondělí, 9. října 2017 (19:34) Jiří Šedý

Madrid to Katalánsku nedaruje

V předvečer s napětím očekávaného vystoupení katalánského premiéra Carlese Puigdemonta na půdě katalánského parlamentu dnes Madrid znovu ostře varoval Katalánců před jednostranným vyhlášením nezávislosti.

Mluvčí vládní Lidové strany (PP) premiéra Mariana Rajoye Pablo Casado odmítl všechny výzvy k dialogu, když prohlásil: "neustoupí" a dodal, že "s pučisty není o čem jednat". Předseda španělské vlády Mariano Rajoy podle mluvčího zasáhne tvrdou rukou, kdyby Puigdemont opravdu na parlamentní půdě vyhlásil nezávislost Katalánska na Španělsku. O pořádný rozruch se však Casado postaral hlavně následujícími větou: "Ten, kdo ji (nezávislost) prohlásí, skončí možná jako ten, kdo ji vyhlásil před 83 lety" .

Levicový katalánský premiér Lluís Companys vyhlásil v roce 1934 nezávislý stát. Jeho i další členy katalánské regionální vlády tehdy již po několika hodinách zadrželi příslušníci španělské armády. Companys v roce 1940 za vlády fašistického diktátora Francisca Franca (1939-1975) popravili.

Zatímco dosud v ulicích Barcelony demonstrovali pravidelně především stoupenci nezávislosti Katalánska, v neděli se tam podle některých zdrojů shromáždilo až milion odpůrců odtržení od Španělska. Ti dávali své sympatie skandováním sloganu Viva Espaňa a velkým množstvím španělských vlajek.

Barcelonský pochod proti odtržení Katalánska podpořil během jeho průběhu i španělský premiér Rajoy a zapřísahal se, že země zůstane sjednocená. Na Twitteru napsal: "Vraťme se k rozumu a ochráňme demokracii, ústavu a svobodu. Zachováme jednotu Španělska. Nejste sami."

Carles Puigdemont by měl v úterý předstoupit před poslance katalánského parlamentu a pronést projev k současné politické situaci. Zasedání parlamentu se začne o 18:00 SELČ a Puigdemontov projev je jeho jediným bodem. Opozice se proto obává, že parlament, ve kterém mají většinu strany brojace za odštěpení se Katalánska přijme na tomto zasedání prohlášení o nezávislosti.

Krize mezi Madridem a Barcelonou se vystupňovala 6. září, kdy katalánský parlament schválil zákon o referendu, který je však z pohledu španělského vlády protiprávní. Následně byl v Katalánsku podepsán výnos o uspořádání referenda o nezávislosti, které se uskutečnilo 1. října. 

Kromě toho katalánský parlament - pro případ, že by se referendum skončilo vítězstvím odpůrců setrvání Katalánska ve svazku se Španělskem - přijal i zákon, který stanoví proces odštěpení se tohoto regionu od zbytku Španělska.

Odtržení Katalánska je hluboce rozdělující tématem: ve sporném referendu se za odtržení od Španělska vyslovilo 90 procent Katalánců. Avšak lidové hlasování bojkotovala většina katalánských zastánců jednotného Španělska, proto byla účast hlasujících pouze 43-procentní. Průzkum veřejného mínění zveřejněný v neděli konzervativním deníkem La Razón ukázal, že proti prohlášení nezávislosti Katalánska je 79,4 procenta Španělů a 58,9 procenta Katalánců.

Další články

Komentáře

Zavřít reklamu