Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
vasenaroky.cz
Neděle, 17. září 2017 (16:50) Jiří Šedý

Srbská premiérka na Gay pride

Srbská premiérka Ana Brnabičová, která se otevřeně hlásí ke své homosexualitě, se dnes přidala k účastníkům pochodu gay pride v Bělehradě. Akci provázela přísná bezpečnostní opatření, informovala agentura AP.

Brnabičová před novináři uvedla, že chce účastníkům pochodu odevzat poselství, že "vláda respektuje všechny občany Srbska". "Chceme vyslat signál, že diverzita naši společnost posiluje," zdůraznila.

Jak informovala agentura AP, srbská policie dnes nad ránem rozmístila v centru Bělehradu kovové zátarasy ve snaze zabránit případným potyčkám mezi účastníky pochodu a extremisty. Nad městem během dne hlídkovaly policejní vrtulníky. 

Extremisté se sice v centru Bělehradu sešli, ale k potyčkám s účastníky gay pride nedošlo. Brnabičová (41) je první ministryní srbské vlády, která se otevřeně přiznala ke své lesbické orientaci. Zároveň se stala první ženou ve funkci ministerské předsedkyně v této balkánské zemi. 

Do funkce byla jmenována v červnu tohoto roku. Aktivisté za práva homosexuálů v Srbsku její jmenování přivítali jako významný krok v jejich boji za práva sexuálních menšin, přičemž však upozornili, že konzervativní Srbsko v této oblasti musí podniknout další opatření.

Brnabičová se na pochodu gay pride zúčastnila i loni, když ještě působila na postu ministryně veřejné správy ve vládě tehdejšího premiéra a nynějšího prezidenta Aleksandara Vučiče. 

Tento bývalý ultranacionalista, který o sobě tvrdí, že je proevropským reformátorem, odmítl pozvání k účasti na dnešním pochodu.

Další články

Komentáře

Zavřít reklamu