Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
vasenaroky.cz
Čtvrtek, 3. srpna 2017 (17:58) Jiří Šedý

Většina ledovců ve Švýcarsku se nedá zachránit

Většina ledovců ve Švýcarsku se vzhledem k nárůstu teplot už podle názoru expertů nedá zachránit. I v případě maximálního úsilí snížit emise skleníkových plynů se 80-90 procent těchto mas ledu roztaje do roku 2100.

Uvedl pro deník Tages-Anzeiger glaciolog Matthias Huss z technické univerzity ETH Curych.

"Zpomalení oteplování Země přichází pro švýcarské ledovce příliš pozdě," řekl Huss. Deník v článku informuje o ústupu ledovců ve Švýcarsku za uplynulých více než 160 let. Od roku 1850, vrcholu tzv. malé ledové doby, se objem ledu ve švýcarských ledovcích snížil ze 130 na 54 kubických kilometrů.

Mimořádný úbytek byl zaznamenán zejména v posledních letech a desetiletích. V roce 1973 evidovali ve Švýcarsku 2150 ledovců, dnes jich je už jen kolem 1400, píše agentura DPA.

Šest z osmi let, v nichž zaznamenali největší tání ledovců, lze zařadit do období po roce 2008. Jen v roce 2016 se objem švýcarských ledovců podle uvedené zprávy zmenšil o téměř jeden krychlový kilometr nebo přibližně 900 miliard litrů vody.

Vzhledem k aktuální velmi vysoké teploty nebude zřejmě ani tento rok pro tyto ledovce příznivý. Voda z tonoucích ledovců přitom citelně přispívá ke zvyšování hladin moří. "Rostoucí mořská hladina se nás ve Švýcarsku přímo nedotýká, ale (ve světě) budou miliony klimatických uprchlíků," dodává deník.

Další články

Komentáře

Zavřít reklamu