Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
vasenaroky.cz
Středa, 2. srpna 2017 (16:32) Jiří Šedý

Vítkovice Power Engineering do konkurzu. Proč?

Firma Vítkovice Power Enginering (VPE) na sebe podala návrh na konkurz. Reorganizační plán, který měla předložit do poloviny srpna, tak neuskuteční. Za krokem firmy jsou nejspíš pohledávky mateřské společnosti Vítkovice a. s.

Zástupci firmy uvedli, že se bez finanční a faktické podpory investora, kterou měla být mateřská firma Vítkovice a. s., stalo zcela nepřijatelným pokračování a provozování podniku. V něm každým dnem dochází k prohlubování ztráty.

Konkurz na VPE navrhuje také insolvenční správce David Vandrovec. Ve firmě pracuje celkem 800 zaměstnanců. Reorganizace společnosti se zadrhla už koncem července. Věřitelé společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), která je od loňského srpna v úpadku, totiž tehdy na schůzi u Krajského soudu v Ostravě neschválili znalecký posudek oceňující majetkovou podstatu firmy. Odhadci z Mazars Consulting v něm hodnotu majetkové podstaty vyčíslili na 1,233 miliardy korun.

VPE se dostala do ekonomických problémů kvůli problémové stavbě hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku. Podle Vítkovic je ale důvodem špatného stavu VPE také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun a povolili firmě reorganizaci.

Firma ještě v červenci ústy své mluvčí uvedla, že má dostatek zakázek. Za poslední tří měsíce muselo společnost opustit na 70 zaměstnanců, takže nyní má necelých 800 lidí. Ke konci roku 2015 měl podnik téměř 1500  zaměstnanců. VPE mají také v úmyslu prodat provoz VPE Hard v Jeseníku, kde pracuje zhruba 150 lidí. Celkem má firmu v dohledné době opustit až 300 lidí.

VPE se zabývají hlavně výstavbou a dodávkami elektráren a patřily k nejdůležitějším firmám skupiny. Patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka.

Jádro původní struktury holdingu tvoří Vítkovice, a. s. Celá skupina, jejímž hlavním vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík, zahrnuje více než 20 firem, které mají dohromady téměř 4000 zaměstnanců.

Strojírenské Vítkovice vytvořily v loňském roce konsolidovanou ztrátu přibližně 5,3 miliardy korun. Způsobily ji hlavně insolvence firem ze skupiny, oprávky a kroky, které s insolvencemi souvisejí. Skupina loni dosáhla tržeb ve výši zhruba 8,5 miliardy korun, což bylo asi o 2,3 miliardy méně než v předchozím roce.

Kromě Vítkovice Envi a VPE se z této skupiny dostaly do insolvence ještě společnosti Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont, které projdou reorganizací. Z holdingu se letos vyčlenila společnost Hutní montáže, kterou Vítkovice prodaly společnosti E-Invest podnikatele Martina Ulčáka.

Další články

Komentáře

Zavřít reklamu