Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
vasenaroky.cz
Čtvrtek, 3. srpna 2017 (18:11) altik

Základní úrokové sazby vyšší

Rada České národní banky dnes po téměř deseti letech zvýšila úrokové sazby. Základní sazba stoupla o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. O zvýšení rada rozhodla jednomyslně. Jednání se zúčastnilo šest ze sedmi centrálních bankéřů, chyběl viceguvernér Hampl.
ČNB naposledy hýbala s úrokovými sazbami v listopadu 2012, kdy je snížila na současnou minimální úroveň.
Základní úroková sazba tak od té doby činí 0,05 procenta. Naposledy bankovní rada sazby zvýšila v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla na 3,75 procenta. Poté ČNB sazby snižovala. Bankovní rada chce svým dnešním krokem zbrzdit inflaci.

Na zvýšení úrokových sazeb již zareagovala koruna. Rychle posílila pod 26 Kč/EUR. Dostala se tak na nejsilnější úroveň od začátku intervencí v roce 2013.
Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během souč asného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové szaby. "ČNB zpřísňuje svou měnovou politiku skrze zvýšení úroků dříve než ECB či ostatní banky v západní Evropě či ve středoevropském regionu. Tento krok byl ale bankovní radou koncem června velmi zřetelně avizován: ČNB tím reaguje na vývoj inflace a na signály přehřívání některých segmentů v české ekonomice, jako jsou trh práce či trh nemovitostí," okomentoval situaci hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. 

"Nicméně, nárůst úroků (ať již z úvěrů anebo úroků pro střadatele) asi nebude nijak zásadní a je dobré mít na paměti, že reálné úrokové sazby ČNB (tedy výše nominální sazeb očištěných o inflaci) zůstávají záporné a tento stav bude trvat ještě dlouhou dobu," sdělil také Jáč. 

Zvýšením úrokových sazeb končí podle analytiků éra levných peněz. Úročení úvěrů, hypoték, nebo naopak vkladů však bude růst zvolna.

Koruna posiluje v reakci na zvýšení úrokových sazeb

Koruna posiluje v reakci na zvýšení úrokových sazeb pod hranici 26 Kč/EUR. Nejsilnější zatím byla od roku 2013 po zahájení kurzových intervencí, dnes po 13 hodině, kdy byl její kurz 25,90 Kč/EUR. Analytici reakci koruny na rozhodnutí ČNB očekávali.

S pomocí intervencí udržovala ČNB od listopadu 2013 kurz koruny k euru nad 27 Kč/EUR kvůli možné deflaci. Na začátku dubna 2017 banka s  intervencemi skončila,  od té doby koruna vůči euru i dolaru posiluje.

Další články

Komentáře

Zavřít reklamu